روستای شعبان

روستای شعبان:

بر اساس سر شماری نفوس و مسکن 1375 روستای شعبان دارای 600 خانوار بوده است . زبان آن فارسی با گویش لری ، دین اسلام و مذهب شیعه . کار و پیشه اهالی آن کشاورزی ، باغداری ، دامداری ، پرورش زنبور عسل ، کارگری ، قالی بافی و مرغداری است. کشت به دو صورت آبی و دیم و آب مورد نیاز از طریق رودخانه برای کشاورزی و چاه ژرف از طریق لوله کشی برای آشامیدنی و شرب تأمین می گردد.

فرآورده ها شامل گندم ، جو ، چغندرقند، گوجه فرنگی ، گشنیز ، یونجه ، شبدر ، سیب درختی ، آلو ، هلو ، شلیل ، گردو ، چوب درختان بید و صنوبر است. رستنی ها شامل گیاهان صنعتی ، خاکشیر ، گل گاوزبان ، کاسنی و گون که کاربردهای دارویی و صنعتی دارندو پوشش گیاهی برای چرای دام را شامل می شود . جانوران و پرندگان آن شغال ، گرگ ، روباه ، خرگوش و کبک است.

امکانات دارای برق ، دبستان ، مدارس راهنمایی و دبیرستان برای دختران و پسران ، 21 باب مغازه ، 7 کارگاه جوشکاری ، خانه بهداشت ، درمانگاه ، فاطمیه ، حمام ، مخابرات ، پست ، شرکت تعاونی روستایی ، بانک صادرات ، شورای ده ، خانه همیاری ، دهداری ، پایگاه مقاومت بسیج ، 2 کارگاه موزاییک سازی ، 2 آسیاب ، 15 مرغداری ، 1 کارگاه تولید دانه مرغ و کارگاه های تولید تیرچه و بلوک را شامل می گردد.

بر اساس تازه ترین سرشماری در سال 1385 ، کل جمعیت روستای شعبان 1756 نفر است که از این تعداد 872 نفر مرد و 884 نفر را زنان تشکیل می دهند . کل جمعیت با سواد روستا 1289 نفر می باشد که از این تعداد تعداد 700 نفر را مرد و 589 نفر را زنان به خو اختصاص داده اند . هم چنین تعداد 358 نفر بیسواد که 115 نفر آنان را مردان و 243 نفر را زنان تشکیل می دهند.

آنچه جالب و قابل توجه می باشد نزولی بودن نرخ رشد جمعیت و توسعه چه کمی و چه کیفی طی دوره زمانی 1385-1375 است که ناشی از عدم توجه به توسعه روستایی و نرخ بالای مهاجرت برای کار و تحصیلات است که امکانات جذاب وبهتر مناطق مهاجرپذیر موجب عدم برگشتن این نیروها به موطن خود و در نتیجه عقب ماندگی و عدم توسعه و محرومیت منطقه شده است.

/ 3 نظر / 34 بازدید
مریم

همه جـــــــــــــــــــای ایران سرای من است یاشاسین نهاوند[لبخند]

فاطمه

زنده باد روستای خودم شعبان

محمدزمان

سلام وبلاگ بسيارزيباوجالبي داريدفقط دوست داشتم ازروستاي شعبان هم عكس هايي ميگذاشتيدازدشت زيبا وقشنگ شعبان