روستای زرامین نهاوند

این روستا در  ۷ کیلومتری جنوب نهاوند قرار دارد و جزء کهن ترین روستاهای نهاوند است و قدمتی حدود ۵۰۰ سال دارد. جمعیت این روستا حدود ۲ هزار نفر است و ۱۶۰ خانوار دارد.

زرامین علیا از روستاهای شهید پرور نهاوند است و شهیدانی چون: علی کاشانی،رضا مالمیر،احمد مومیوند،سبزمراد سپه پور،حسن موسوی،جهانبخش خسروی در این روستا  متولد و پرورش یافته اند.

این روستا یکی از سرسبزترین و خوش آب و هوا ترین روستاهای نهاوند است و با توجه به موقعیت مکانی ای که دارد، شغل اکثر اهالی روستا کشاورزی و دامداری است. و عده ای هم به کارگری مشغولند.

عمده ترین محصولات کشاورزی روستا شامل: سیب درختی،گندم،جو و غیره می باشد.

اعضای شورای اسلامی روستای زرامین علیا آقایان:علی موسوی،محمد حسن مومیوند،رحیم مومیوند و هدایت مومیوند در مورد روستایشان و مشکلاتی که دارد با ما به صحبت نشستند.

یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که این روستا متاسفانه وسیله نقلیه عمومی  ویژه خودش ندارد و اهالی مجبورند برای رفت و آمد هایشان سر جاده بروند و از وسایل نقلیه روستاهای مجاور استفاده کنند. این روستا از لحاظ فرهنگی-اجتماعی روستای نمونه ای است و جوانان تحصیلکرده فراوانی دارد ولی متاسفانه امکانات تحصیلی،ورزشی،فرهنگی مناسب را ندارد و اهالی مجبورند از امکانات روستاهای مجاور استفاده کنند. خوشبختانه روستا از امکاناتی نظیر آب،برق،گاز،تلفن و سیستم لوله کشی آب بهره مند است.

هدایت مومیوند یکی از اعضای شورا ، در مورد تک تک مشکلات روستایشان می گوید: در زمینه کشاورزی و دامداری با مشکلاتی از قبیل عدم حمایت برای داشتن سموم نباتی و کودهای شیمیایی، عدم وجود یک چاه عمیق در روستا برای زمان خشکسالی،عدم اجازه به دامداران برای استفاده دامها از مراتع طبیعی اطراف روستا مواجه هستند.

این روستا مدرسه راهنمایی ندارد. و مدارس موجود هم مناسب تحصیل نیستند.

مومیوند از عدم جدول کشی معابر و کوچه ها خبر داد و گفت که با وجود جمعیتی حدود ۲ هزار نفر، متاسفانه روستایشان خانه بهداشت ندارد.

در کنار مشکلاتی که از آنها صحبت شد ، بیکاری جوانان روستا که اغلب تحصیلکرده هم هستند، پر رنگ تر از بقیه مسائل است و همچنین نبود امکاناتی نظیر یک سالن ورزشی و یا یک زمین فوتبال، از دیگر خواسته های آنان است. مسئله ازدواج جوانان روستا، که مستقیما به شغل آنها ارتباط دارد هم از مشکلات نسل جوان زرامین علیاست ،  همچنین امکانات فرهنگی خاصی برای جوانان روستا وجود ندارد.

اعضای شورای اسلامی روستا از مسئولین میخواهند که به روستای آنها بروند و از نزدیک مشکلاتشان را ببینند و برای حل آنها تدبیری بیندیشند.

/ 0 نظر / 235 بازدید