روستای بابا رستم نهاوند

روستای بابا رستم اولین دهکده غیر ساحلی دارای شیلات استان همدان می باشد. این روستا حدود ۱۴۰۰ سال قدمت دارد. حدودا ۳ کیلومتر با شهرستان نهاوند فاصله دارد،روستای بابا رستم چیزی معادل با ۳ هکتار مساحت دارد،شامل ۱۴۵۰ نفر جمعیت و ۳۱۰ خانوار است.

اهالی روستا اکثرا پرورش ماهی دارند، برخی گاوداربوده و برخی در باغ یا زمین های کشاورزی شان مشغول به کار هستند.محصولات کشاورزی این روستا شامل: گندم،جو،سیب،شلیل،گردو و انواع دیگر از محصولات است. برخی شهدای والا مقام این روستا عبارتند از: شمس الدین جلالوند،محمد ساکی و……

رفت وآمد اهالی روستا عموما با وسایل شخصی شان صورت می گیرد،یک  دستگاه مینی بوس هم برای حمل و نقل مردم به شهر در روستا وجود دارد.

گفتگویی داشتیم با آقای “علی آفتاب”،رئیس شورای روستای بابا رستم در مورد مسائل مختلف روستا. ایشان به امکاناتی که در روستا دارند اشاره کردند و اینکه الحمدلله به نسبت خیلی از روستاها امکانات بهتری دارند، نظیر دفتر خدمات ارتباطی،شبکه بهداشت.

این روستا دو مدرسه ابتدایی پسرانه و دخترانه دارد که ساختمان آن وضعیت مناسبی ندارد و در حال تخریب است. مدرسه راهنمایی و دبیرستان ندارد و بچه ها به امیر آباد(روستایی در نزدیکی بابا رستم) و یا نهاوند می روند. وی در مورد دیگر امکانات روستا می گوید: ما آب،برق،گاز،تلفن هم داریم.آسفالت تا ابتدای روستا کشیده شده و اگر خانه ها عقب نشینی کنند،انشاءا… آسفالت بقیه روستا هم انجام می شود. دهیاری روستا که حدود ۴ است فعالیتش را شروع کرده است،کار جدول کشی روستا را انجام داده است. علت اصلی ناتمام ماندن کار بخش هایی از روستا ، کمبود بودجه است.

وی افزود: آب رسانی روستا، مشل عمده ساکنین است. به طوری که نیمی از روستا لوله کشی آب ندارند،لوله کشی های بقیه روستا هم فرسوده شده اند و متعلق به تقریبا ۴۰ سال پیش هستند. چند سال پیش شرکت آب و فاضلاب پیشنهاد داد که هر خانواده مبلغی معین پرداخت کند تا بعد از مدت یکسال لوله کشی برای اهالی انجام شود، اما اهالی روستا همکاری نکردند. زمانی که این پیشنهاد مطرح شد، مبلغ پیشنهادی ۳۰ هزار تومان بود اما حالا به ۱۵۰ هزار هم رسیده و اهالی باز هم مخالفند. اکثر مردم چاه دارند و برخی هم از چشمه” قلعه بالا” آب می آورند. البته لوله کشی این چشمه هم خیلی قدیمی است. ما تا ساعت ۷ شب آب نداریم.

“آفتاب” در مورد پرورش ماهی های موجود در روستا می گوید: ما ۱۱  عدد حوضچه  پرورش ماهی در اطراف روستا داریم. سال گذشته عده ای پرورش ندادند، چون قیمت ماهی کم شده بود اما امسال وضعیت بهتر است. این پرورش ماهی ها به صورت خصوصی احداث شده است و زیر نظر شیلات استان است. تخم و غذای این ماهی ها از شهرهای دیگر تهیه می شود. از نظر پیشرفت تحصیلی، خیلی از فرزندان این روستا به درجات عالی در تحصیل رسیده اند و ما افتخار می کنیم به وجودشان. عده ای هم دیپلم گرفته اند وبیکار هستند که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست.

وی افزود: دغدغه جوانان روستا را مشکل بیکاری آنان  است و اگر از نظر مالی به آنها کمک شود می توانند برای خود شغلی دست وپا کنند. کمبود امکانات باعث می شود کم کم اهالی برای داشتن امکانات بیشتر و بهتر به شهر کوچ کنند.

روستای بابا رستم یک حمام تاریخی داشت که متاسفانه تخریب شد،الان یک تپه سنگی داریم که مسئولیتش با میراث فرهنگی است که چند روز یکبار به آن سر می زنند، یک تپه هم اول روستا داریم که چند سال پیش یک سنگ قدیمی هم از آن خارج کردند. صنایع دستی روستا  هم فرش است که الان دیگر بافته نمی شود.

رئیس شورای روستای  بابا رستم می گوید: واردات بی رویه محصولات مختلف بیشترین ضرر را به کشاورز می زند چون محصولش به فروش نمی رود. متاسفانه ما کشاورزان هیچ سهمیه ای نداریم، همه چیز برای کشاورزان آزاد است،حتی کود شیمیایی. محصولات از کشاورز ارزان خریداری می شوند و با قیمت بیشتری به فروش می رسد،کشاورز هم چون به پول محصولاتش نیاز دارد و نمی تواند برخی محصولاتش را زیاد نگه دارد که خراب نشوند،آن ها را ارزان می فروشد.

“آفتاب“ اشاره می کند که در گذشته زمین های روستا همه آبی بوده اند و الان متاسفانه به علت کمبود آب و مشکلات تقسیم آب،  بیشترشان دیم شده اند.

ما در روستایمان کارخانه آب معدنی هم داریم، این کارخانه برق ندارد،با ژنراتور کار می کند. متاسفانه کمبود بودجه تولید این کارخانه را هم تعطیل کرده است.

“یاور ظفری” از دیگر اهالی بابا رستم هم با حضور در جمع ما ، از واردات محصولات گله دارد و امیدوار است که هرچه زودتر جلو این واردات گرفته شود. او می گوید: گندم را خیلی ارزان از ما می خرند بعد ما باید نان را گرانتر تهیه کنیم. ما نانوایی هم داشتیم در روستا، ولی چون متقاضی زیاد است و عرضه کم،کیفیت نان پایین آمد و مردم به شهر مراجعه کردند برای تهیه نان.و متاسفانه نانوا هم به فکر کمیت است نه کیفیت.

“خیام ظفری“ جوانی از روستای بابا رستم می گوید: ما حتی یک مکان ورزشی در روستایمان نداریم و برای رفتن به باشگاه باید هر روز این مسافت را(هرچند که زیاد نیست ) تا شهر برویم، در حالی که زمین هایی در روستا هست که مکان مناسبی هستند برای احداث یک مکان سرپوشیده ورزشی. از دیگر مشکلات روستا عدم دفع زباله های روستاست، از یکی از اهالی شنیدیم که به تازگی برای جمع آوری زباله هایشان مراجعه می کنند و هر خانواده ماهانه مبلغی پرداخت می کند.

جوان دیگری از روستا در مورد تاریکی مطلق معابر روستا در شب می گوید و امیدوار بود مسئولین به این مشکل رسیدگی کنند.

/ 0 نظر / 305 بازدید