اطلاعاتی در مورد شهر من

نهاوند(در گویش محلی ناون تلفظ می‌شود) شهری است در غرب ایران. این شهر درجنوب شرقی استان همدان قرار گرفته و مرکز شهرستان نهاوند است. نهاوند از شهرهای تاریخی ایران است و نام آن به دفعات درمنابع تاریخی ذکر شده‌است. به هنگام حمله اعراب به ایران، آخرین نبرد سپاهیان ایران و اعراب در نهاوند اتفاق افتاد.بنابر پژوهش‌های پاره‌ای از زبانشناسان ایرانی، واژه نَهاوند به معنی شهر یاآبادی قرار گرفته در پیشِ رو است، زیرا «نَها» در زبان‌های ایرانی به معنی پیش و وند از فعل کهن «وندیدن» به معنی نهادن گرفته شده‌است. بنابراین نهاوند یعنی «نهاده در پیش رو». به همین صورت واژه دماوند که صورت اصلی و قدیمی‌تر آن دُمباوند و دُنباوند ضبط شده به معنی «قرارگرفته در پشت» است زیرا دُنب در زبانهایا یرانی به معنی دنباله و پشت است. از جمله اماکن دیدنی این دیار سرابهای کیان-فارسبان-گاماسیاب و… می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی

 

نهاوند در موقعیت ۴۸ درجه و ۲۴ دقیقه طول شرقی و ۲۳
درجه و ۲۲ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. اختلاف ساعت آن با تهران ۱۳ دقیقه و ۲۸
ثانیه می‌باشد. نهاوند از شمال به شهرهای تویسرکان و همدان و از شرق به ملایر، از
غرب به کرمانشاه و از جنوب به استان لرستان محدود است. فاصله این شهر تا تهران از
مسیر ملایر، اراک ۴۵۲ کیلومتر و از مسیر همدان ۴۹۶ کیلومتر است. فاصله نهاوند تا
همدان ۱۴۰ کیلومتر، تا دو راهی کنگاور-کرمانشاه ۵۳ و از دوراهی تا کرمانشاه، ۷۷
کیلومتر می‌باشد. فاصله نهاوند تا کرمانشاه ۱۳۰ کیلومتر است.

 

وسعت

 

برآوردهای آماری وسعت شهر نهاوند را در سال ۶۵-۶۴،حدود ۰۲/۱۳ کیلومتر مربع نشان می‌دهد. همچنین وسعت دهستان علیا ۳۷۷ و دهستان سفلی ۴۵۲، سلگی ۱۸۲ و خزل ۶۴۶ کیلومتر مربع بوده که مجموع وسعت شهرستان حدود ۱۶۷۰کیلومتر مربع می باشد.

بافت قدیمی شهر ابتدا در منطقه پاقلعه بوده، بعد به تدریج به دامنه‌های جنوبی و خاوری کشیده شده‌است. پس از احداث خیابان سراسری درسال ۱۳۱۵، به تدریج بافت کالبدی شهر از نظم و ترتیب بیشتری برخوردار و به آهستگی ترکیب عناصر فضاهای زیستی آن به وضعیت متعارف شهری نزدیک تر شد.
    

 از مجموعه سطح شهر، بیش از نیمی از آن به مسکن اختصاص یافته‌است، حدود ۳۰ درصد به معابر و بقیه زیر پوشش خدمات شهری و فضاهای خالی است تراکم متوسط شهر در حال حاضر ۱۱۲ نفر در هکتار است

 جمعیت


نهاوند با دارا بودن ۱۸۵ روستا یکی از شهر های پر روستا در کشور است.بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰، جمعیت شهر نهاوند ۱۹۶۵۴۳نفر
بوده‌است که پس از همدان و ملایر، سومین شهر بزرگ استان همدان به شمار می‌آید

 


/ 3 نظر / 59 بازدید
صادق

نمی دونم چی بگم....!فقط بگم خیلی عالی بوددددددددددددددد[تعجب]

احمد

بازم از اینا بزارید[شوخی]ممنون

bahman

در سال 1336 ملایر با 118 روستای اطرافش و در سال 77 11 ابادی از نهاوند جدا و به کنگاور اضافه شد -از روستای سعد وقاص بگید