روستای فاماسب

فاماسب (که به اشتباه فاماست هم بدان اطلاق می‌شود) روستایی است در شهرستان نهاوند در استان همدان در غرب ایران. این روستا در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر نهاوند در دامنه‌های شمالی ارتفاعات کوه گرین از رشته کوهای زاگرس قرار گرفته‌است.

درخصوص وجه تسمیه روستای فاماسِب (که به زبان محلی به آن پاماس می‌گویند) بایستی عنوان کرد که واژه فاماسِب از نام جاماسب (وزیر و مشاور دانشمند گشتاسب پدر اسفندیار پهلوان روئین تن ایرانی) گرفته شده‌است که به مرور زمان از جاماسِب به فاماسِب تغیییر یافته‌است. در لغت نامه دهخدا هم مدخلی با عنوان فاماست .وجود دارد: همچنین، در پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و فرهنگ ایران ردیف 73 ، از نام «فاماست» به عنوان یکی از نام‌های کهن و باستانی ایران زمین یاد شده است: در طول تاریخ نامهای مختلفی به سرزمینی که روستای کنونی پاماس می باشد، اطلاق شده است در تقسیمات کشوری نیز به نام گاماسب . خوانده شده است. این روستا دارای آب و هوای مطبوعی بوده و یکی از مناطق کوهستانی خوش آب هوای شهرستان نهاوند به شمار می‌رود که دارای زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های خنک و معتدل می‌باشد. بر مبنای مدارک موجود و سنگ نوشته ها، حداقل بیش از هزار سال است که روستا به همین نام خوانده می‌شود.

اکثر جوانان این روستا دارای استعدادهای درخشان می‌باشند. نام خانوادگی اهالی اصلی و ساکنین اصیل این روستا «ولی اللهی» می‌باشد. روستاهای مجاور: سُهران- گرک- اردشیر آباد.

فاماسب در موقعیت ۴۸ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی و ۳۴ درجه و ۰۲ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. اختلاف ساعت آن با تهران ۱۳ دقیقه و ۲۱ ثانیه می‌باشد. فاماسب از شمال به شهرهای نهاوند و ملایر و از شرق به بروجرد، از غرب به نور آباد لرستان و از جنوب به استان لرستان محدود است.

برآوردهای آماری وسعت روستا فاماست را در سال ۶۵-۶۴، حدود ۷ کیلومتر مربع نشان می‌دهد.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت فاماست در سال ۱۳۸۵. برابر با ۱۰۸۱ نفر بوده‌است که از این میان ۵۴۷ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این روستا ۴۵۰ خانوار دارد و چندین برابر جمعیت فعلی آن به شهرهای بزرگ و کوچک مهاجرت کرده‌اند.

 

 

/ 1 نظر / 52 بازدید
مجتبی ولی اللهی

سلام ممنون از سایت زیباتون لطفا برای دیدن عکسهای زیبا از روستای پاماس به آرسهای زیر مراجعه فرمایید: www.famasb.hpage.com www.facebook.com/mujtaba.valiollahi