روستای ورازانه

روستای ورازانه، در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان نهاوند قرار دارد. با توجه به شواهد موجود و مطالب موجود در کتاب های تاریخی و همچنین مطالعه و تحقیق کاوشگران تپه باستانی گیان، نشان از آن دارد که این روستا ، بالغ بر ۵ هزار سال قدمت دارد. این روستا حدود ۱۲۰۰ نفر جمعیت و ۲۷۰ خانوار دارد. روستایی شهید پرور است و می توان گفت که اولین شهدای شهرستان نهاوند از فرزندان برومند این روستا بوده است از جمله شهید صمد سوری که قبل از انقلاب در جریان حرکت های ضد شاهنشاهی، به شهادت رسید و این روستا در طول جنگ تحمیلی هم شهدایی تقدیم انقلاب کرده است ،شهید عسگر جهانیان، شهید حمید بابایی، شهید علی حسین سیاه پوش و…

با رئیس شورای اسلامی روستا، بهروز سیاوشی به گفتگو نشستیم تا در مورد روستای تاریخی شان برایمان بگویند.ایشان می گوید:شغل اکثر اهالی روستا کشاورزی و دامداری است و محصولات کشاورزی شان شامل گندم،کلزا و محصولات باغی می باشد.

سیاوشی در مورد رفت و آمد اهالی روستا می گوید که اهالی هم از وسایل نقلیه شخصی استفاده می کنند و هم اینکه مینی بوس هایی مخصوص روستا وجود دارد که رفت و آمد را سهولت می بخشد و افرادی که وسیله شخصی ندارند ، برای رفت و آمد به شهر دچار مشکل نمی شوند. وی در ادامه می گوید که بحمدلله روستای ورازانه از امکاناتی چون آب،برق،گاز،تلفن برخوردار است،خانه بهداشت دارد،اما متاسفانه پزشک ساکن در روستا ندارد. روستا، مدرسه ابتدایی و راهنمایی پسرانه دارد و نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان دخترانه، مشکلاتی برای دختران روستا ، ایجاد کرده است که برای ادامه تحصیل باید به شهر بروند که این رفت وآمد ها مخصوصا برای دختران مشکلات خاص خود را دربر دارد و امیدوارند که هرچه سریعتر این مشکل مهم با عنایت مسئولان حل شود.

طرح هادی روستا ، به کندی پیش می رود، کشاورزان جهت کانال کشی جوی هایشان در مضیقه هستند و به حمایت دولت نیاز دارند.

او مهمترین، نیاز جوانان روستا را داشتن یک مجموعه ورزشی، می داند که متاسفانه روستایشان فاقد چنین مجموعه ای است.جوانان روستا از نظر امکانات تفریحی در مضیقه اند و بنیه مالی خوبی جهت راه اندازی کار ندارند.

رئیس شورای اسلامی ورازانه، در ادامه خاطر نشان می شود که با فعالیت شورا و دهیاری ، قسمتی از روستا آسفالت و جدول کشی شده است. و استعداد جوانان روستا را در زمینه تحصیل فوق العاده می داند و می گوید که هر ساله سهم بسزایی از قبولی در درجات علمی را روستای ورازانه داشته و دارد.

وی در خاتمه می گوید: با توجه به طبیعت بکر روستا و سراب موجود در روستا، با حمایت دولت، می توان مراکز تفریحی و توریستی جالبی در روستا بنا نهاد و با توجه به تولید محصولات باغی با کیفیت و کمیت بالا در صورت حمایت دولت، این روستا می تواند یکی از قطب های مهم تولید میوه مرغوب، در استان باشد.

/ 0 نظر / 94 بازدید